Siemię lniane, czyli nasiona lnu nie tylko na zaparcia

Siemię lniane

Niewielkie nasiona lnu będą dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach. Wywar z siemienia może łagodzić dolegliwości żołądkowe oraz likwiduje zaparcia. Szczególnie będzie to potrzebne kobietom w okresie menopauz w związku z tym, że potrzebna będzie regulacja poziomu estrogenów w organizmie. Warto poznać również inne możliwości siemienia.

Siemię lniane zastosowanie

Siemię lniane zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega3, witaminę E oraz substancje balastowe i śluzowe, białko, potas cynk i lignany, które określa się jako fitoestrogeny. Można z nich robić odwary i dodawać siemię do kanapek czy sałatek. Trzeba je przechować w zamkniętym, ciemnym słoiku.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane to środek, który działa chroniąco na przewód pokarmowy. Wodne wyciągi z nasion będą powlekać błony śluzowe żołądka oraz przełyku i dzięki temu skuteczna będzie ochrona przed substancjami szkodliwymi. Śluz z nasion lnu charakteryzuje się tym, że długo utrzymuje swoją lepkość. Dzięki temu będzie mógł się przemieszczać do jelita grubego i będzie chronił przed wchłanianiem niebezpiecznych dla nas związków.

Siemię lniane właściwości

Nasiona charakteryzują się również lekkim działaniem przeczyszczającym. Będą pęcznieć w jelicie grubym i przyśpieszają ruchy robaczkowe, dzięki czemu opróżnienie będzie łatwiejsze. Siemię lniane może chronić przed rozwojem raka piersi. Dzięki temu, że w składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe siemię może chronić również przed miażdżycą i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Lignany, które się tam znajdują będą regulować poziom estrogenów i dlatego w okresie menopauzy będzie to bardzo ważne. Ostatnie badania mówią, że już 10 gram siemienia każdego dnia może zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet.

Nasiona lnu

Siemię można stosować również zewnętrznie jako element zmiękczający oraz przeciwzapalny. Siemię w ziarenkach i mielone siemię można kupić w aptekach. W formie tabletek i mielonej będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ będzie to odolejona forma. Odwar stosować można w zapaleniu żołądka i uszkodzeniu błony śluzowej między innymi przez leki. Zewnętrznie można nim płukać jamę ustną po oparzeniu gorącymi płynami.

Ogólnie można powiedzieć, że siemię lniane charakteryzuje się rzeczywiście świetnym działaniem i warto będzie je wykorzystywać. dzięki niemu niezależnie od wieku będzie można poradzić sobie z różnorakimi dolegliwościami. jeśli ktoś zdecyduje się to wykorzystać na pewno będzie z tych propozycji zadowolony i doceni działanie siemienia.

Kategorie: Porady i wskazówki,

Autor

Klaudia Baran

Redakcja psy-raciborz.com.pl